نحوه انتخاب موضوع پروپزال و پایان نامه

how to choose thesis topic

در این مقاله به طور مقدماتی با نحوه انتخاب موضوع پروپزال و پایان نامه آشنا می شویم.

یکی از سوالات رایجی که در مورد کار پژوهشی مثل پایان نامه از خودم می ­پرسیدم این بود که چطور میشه پایان نامه نوشت و اصلا چه موضوعی انتخاب کنم که جدید باشه و کسی هم قبلا اون موضوع رو کار نکرده باشه. تا این که زمان گذشت و با فرآیند پروپزال نویسی آشنا شدم. کم ­کم متوجه شدم برای انجام پایان نامه نیاز هست که یک مقاله جدید خارجی (مقاله بیس) به عنوان پایه کار انتخاب کنم و بر اساس اون پایان نامه خودم رو بنویسم. همچنین پس از مشورت با سایر دوستانم متوجه شدم که روال به همین صورت هست و اکثر اساتید در اکثر دانشگاه­ ها از دانشجوها برای انتخاب موضوع، مقاله بیس می­ خوان. به طور کلی با توجه به تجربه خودم فرآیند انتخاب موضوع رو خیلی خلاصه ­وار به 4 بخش تقسیم بندی می ­کنم :

1- شناسایی علایق خود به موضوعات مربوطه

اولین قدمی که می­ تونه خیلی مفید باشه اینه که شما بدونید و مشخص کنید که در رشته خودتون به چه مباحث و زمینه­ هایی علاقه دارید. (برای مثال اگر رشته شما حسابداری هست، می­ تونید مشخص کنید که به مباحث کیفیت حسابرسی علاقه دارید). پس از مشخص کردن موضوعات مورد علاقه، آن­ ها را روی کاغذ بیاورید. اگر به موضوع خاصی علاقه­ مند نیستید و کمی احساس سردرگمی می­ کنید می ­تونید با سرچ کردن مجلات داخلی و خوندن مقالات مربوط به رشته خودتون با برخی از مباحث آشنا شوید. (برای مثال در سایت گوگل سرچ کنید : مجله رشته مدیریت مالی).

2- صحبت با استاد راهنما و گرفتن کلیدواژه برای انتخاب موضوع پروپزال

پس از این که مشخص کردید در رشته خودتان به چه مباحثی علاقه­ مند هستید. نوبت به این می­ رسد که سراغ استاد راهنما بروید و در مورد علایق خود با او صحبت کنید و مشورت بگیرید. همچنین از او بخواهید که در مورد موضوعاتی که علاقه­ مند است و کار می­ کند به شما کلیدواژه بدهد. این کار در هنگام انتخاب مقاله بیس کمک زیادی خواهد کرد. اگر استاد موضوعاتی که مورد علاقه­ ی شما نیست کار می­ کند بهتر است استاد دیگری را به عنوان راهنما انتخاب کنید.

3- انتخاب مقاله بیس

پس از انتخاب کلیدواژه­ ها نوبت به آن است که سراغ انتخاب مقاله بیس بروید. برای اینکار می­ توانید از استاد راهنما نام مجلات معتبر خارجی رشته خود را بپرسید. سایت­ های زیر جهت انتخاب مقاله پیشنهاد می­ شود :

 • پابمد (Pubmed)
 • اسکوپوس (Scopus)
 • ساینس ­دایرکت (Sciencedirect)
 • امرالد (Emeraldinsight)
 • اشپرینگر (Springer)
 • تیلور و فرانسیس (Tandfonline)
 • ویلی (Wiley Online Library)

در نهایت می ­توانید با استفاده از اکانت دسترسی دانشگاهی به فایل کامل مقالات بر اساس دانشگاه دسترسی پیدا کنید. در نهایت هم می تونید از طریق کپی کردن آدرس doi هر مقاله در سایت سای­ هاب، مقاله مورد نظر را به صورت کاملا غیر قانونی 🙂 دانلود کنید. معمولا اساتید رشته های مدیریت و علوم انسانی به مقالاتی علاقه نشان می ­دهند که دارای فرضیه و مدل مفهومی می باشد.

4- بررسی مقاله و ارائه پیش پروپزال به استاد راهنما

پس از دانلود مقاله با موضوع مورد نظر یک بار قسمت چکیده مقاله (Abstract) را بخوانید تا کلیت کار در ذهن شما تداعی شود. قسمت (hypotheses development) و (Methodology) مقاله، از مهم ترین قسمت­ های مقاله می ­باشد که در آن به معرفی فرضیات، جامعه آماری، حجم نمونه، روش تحقیق و متغیرها و مدل مفهومی پرداخته می ­شود.

در نهایت می­ توانید از این قسمت­ ها به صورت خلاصه در دو صفحه پیش پروپزال تهیه کنید و با استاد راهنما مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید.

چه معیارهایی برای انتخاب موضوع پروپزال و پایان نامه وجود دارد ؟

1- اولویت و اهمیت موضوع

بهتر است موضوعی را انتخاب کنید که دارای اهمیت و اولویت باشد. برای این که بفهمیم موضوع مورد نظر چقدر اهمیت و مناسبت دارد باید به دو سوال زیر پاسخ دهیم :

 • آيا موضوع نيازي را رفع مي كند ؟
 • آيا موضوع اولويت زماني و مكاني دارد ؟

2- اجتناب از دوباره کاری

قبل از انجام تحقیق باید ببینید که آیا موضوع پیشنهادی در منطقه مورد نظر و یا مناطق مشابه مورد بررسی قرار گرفته است یا خیر ؟ اگر موضوع مورد نظر قبلا توسط شخص دیگری کار شده باید در موضوع شما نوآوری وجود داشته باشد تا بتوانید روی آن موضوع کار کنید.

 • يافته هاي قبلي را بسط دهد.
 • يافته هاي جديد به دست دهد.
 • اگر تكراري است، تكرار آن مفيد يا لازم باشد.

3- قابلیت اجرا

 • تعداد شركت كنندگان كافي باشد.
 • از نظر وسعت قابل اداره باشد.
 • از نظر زماني قابل انجام باشد.
 • از نظر سياست هاي بهداشتي و باليني قابل انجام باشد.

4- مقبولیت سیاسی

به طور کلی توصیه می شود عنوانی بررسی شود که مورد توجه و حمایت مسئولین باشد. این مسئله شانس به کار گرفته شدن نتایج را افزایش خواهد داد (ساپورت سیاسی).

5- به صرفه بودن

سوال اصلی در اینجا این است که آیا منابع، زمان، هزینه و نیروی انسانی که ما در بررسی به کار می بریم ارزش نتایجی که بدست خواهد آمد را دارد ؟ برای پاسخ باید بپرسید که نتایج مطالعه چه تغییراتی در برنامه های موجود به وجود خواهد آورد؟

آیا فعالیت ها بدون توجه به یافته های ما در همان جهت ادامه خواهند یافت ؟

آیا نتایج سبب بروز تغییر خواهند شد ؟

پس از این مخارج را با سودمندی های مورد انتظار مقایسه نمایید. اگرچه سودمندی های مطالعه را معمولا نمی توان به صورت مالی بیان نمود، بایستی این سوال را از خودتان بپرسید که آیا نتایج مورد انتظار (تغییراتی که به وجود خواهد آورد) منابع مصرف شده را جبران خواهد نمود ؟

6-فوریت نیاز به داده ها

فوریت نیاز به داده ها جهت اخذ تصمیمات چقدر است ؟

چه تحقیقی را باید اول انجام داد و چه تحقیقی را می توان به تعویق انداخت ؟

7- ملاحظات اخلاقی

طرح تحقیقاتی به چه میزان مورد قبول کسانی که روی آن ها مطالعه می شود خواهد بود. (حساسیت فرهنگی بایستی مورد توجه قرار گیرد.)

آیا رضایت نامه کتبی برای اجرای تحقیق وجود دارد ؟

آیا شرایط مردم در نظر گرفته شده است ؟ برای مثال اگر افرادی در حین بررسی نیاز به درمان پیدا کنند، آیا درمان خواهند شد ؟ آیا این درمان در نتایج بررسی موثر خواهد بود ؟

در ادامه مقاله آموزشی نحوه نگارش پروپزال را مطالعه بفرمایید.

 

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای
برچسب ها

مسعود علی مردی

بیش از 6 ساله که تحلیل گر آماری هستم. جای خالی یک مرجع تخصصی آماری را به شدت حس می کردم و تصمیم گرفتم مرجعی کامل برای هموطنان عزیزم ایجاد کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا