مشاوره آماری پایان نامه

مشاوره آماری

به طور کلی موسسه کوکرانا در موارد زیر مشاوره آماری ارائه می دهد :

– مشاوره پایان نامه در خصوص انتخاب روش تحقیق

– مشاوره تخصصی در خصوص طراحی پرسشنامه

– مشاوره در خصوص روش بررسی روایی و پایایی پرسشنامه

– مشاوره و کمک در خصوص نحوه وارد کردن دیتا

– مشاوره در خصوص انتخاب نرم افزار جهت تجزیه و تحلیل

– ارائه راه حل مناسب جهت رفع ارور (خطا) در هنگام کار با نرم افزار آماری

– مشاوره در خصوص استفاده از آزمون های آماری مناسب

– مشاوره و کمک در خصوص رفع ایرادات فصل چهارم انجام شده

مشاوره آماری رایگان

مشاوره در خصوص انجام فصل چهارم پایان نامه

فصل 4 یک پایان نامه‌ی خوب باید دارای ویژگی هایی از قبیل جداول و نمودارهای با کیفیت و محتوای درست باشد. همچنین مفاهیم آماری در پایان نامه باید مفصل و قابل فهم نگارش شود. اکثریت دانشجویان در فصل سوم و چهارم پایان نامه به دلیل این که با برخی مفاهیم آماری آشنایی ندارند دچار مشکل می شوند.

دیده شده است یک تعریف غلط در ذهنشان به وجود آمده و همان را سر جلسه دفاع بازگو می کنند. موسسه آماری کوکرانا در خصوص انجام فصل چهارم پایان نامه قبل از بستن هرگونه قراردادی به دانشجویان محترم مشاوره آماری ارائه می دهد. این مشاوره در خصوص نحوه نگارش فصل سوم پایان نامه، نحوه طراحی پرسشنامه و … می باشد.

مشاوره انجام تحلیل آماری مقاله

کوکرانا در نظر دارد که در راستای توسعه علمی و تسهیل فرایند پژوهش با هدف اشتراک گذاری دانش و تجربیات چند ساله خود همراه پژوهشگران و دانشجویان عزیز در راستای مشاوره و تحلیل آماری برای پژوهش های آنان باشد. این موسسه برای دانشجویانی که جهت انجام مقاله خود نیاز به راهنمایی داشته باشند، مشاوره آماری ارائه می دهد. این مشاوره می تواند در زمینه طراحی مدل مفهومی، طراحی روش تحقیق، اعلام روش آماری مقالات مشابه و همچنین مشاوره جهت انجام تحلیل آماری مقاله با انواع نرم افزارهای آماری پرکاربرد و پاسخ به سوالات آماری دانشجویان باشد.

مشاوره آماری آنلاین

دانشجوی هر مقطع و یا هر دانشگاهی که در ایران هستید. می‌توانید از کوکرانا مشاوره آماری آنلاین دریافت نمایید. اگر در ابتدای پژوهش هستید و برای بیان مساله، اهداف، فرضیه ها، روش تحقیق، حجم نمونه و … نیاز به کمک دارید. اگر داده‌های خود را جمع‌آوری کرده‌اید و برای وارد کردن آن ها به نرم افزار و تحلیل آن ها نیاز به یک راهنما دارید. کافیست از طریق راه های ارتباطی معرفی شده با ما در ارتباط باشید.

مزایای دریافت مشاوره آماری

اول برای من افتخاری بزرگ است که دوستان جدیدی پیدا خواهم کرد و دوم برای شما فرصتی بزرگ است که از تجربیات 9 ساله مسعود علی مردی و تیم آماری کوکرانا استفاده کنید.

هزینه مشاوره آماری در موسسه کوکرانا

هزینه مشاوره در زمینه تحلیل آماری و سایر مباحث مربوط به پایان نامه ساعتی 400.000 تومان است. به ازای هر 30 دقیقه سفارش 10 دقیقه بیشتر در خدمت شما خواهم بود (با افتخار). بسته های مشاوره آماری که در ادامه معرفی می شوند، به شما در رفع مشکل تحلیل آماری پروژه یا پایان نامه کمک شایانی خواهد نمود. لطفا توجه داشته باشید. قبل از هر چیز در ابتدا از طریق راه های ارتباطی معرفی شده سوال و مشکل خود را مطرح کرده و پس از هماهنگی با موسسه آماری کوکرانا و تعیین وقت مشاوره، اقدام به پرداخت نمایید.

شمارهبسته مشاوره آماریهزینهلینک پرداخت
شماره یکمشاوره تلفنی تا سقف نیم ساعت-به همراه مشاوره در واتساپ یا تلگرام جهت پاسخ به سوالات آماری200 هزار تومانپرداخت
شماره دومشاوره و برگزاری جلسه آموزشی از طریق برگزاری ویدیو کنفرانس (نرم افزار اسکایپ)500 هزار تومانپرداخت

امتیاز ۴.۹۴ از ۵ – ۸ رای
spinner در حال ثبت رای

پاسخ به سوالات متداول و راهنمای انتخاب بسته مشاوره

اکثر پژوهشگرانی که بسته شماره یک را تهیه کرده اند جهت دریافت خدمات مشاوره برای موارد زیر بوده است :

 • رفع مشکلات و ارورها در هنگام کار با نرم افزارهای آماری
 • تحلیل و تفسیر خروجی های نرم افزار
 • مشاوره در خصوص انتخاب روش تحقیق
 • اشکال در خصوص نحوه وارد کردن داده ها به انواع نرم افزارهای آماری مانند SmartPLS
 • پاسخ به سوالات آماری و انتخاب روش و نرم افزار
 • و …

خدمات مشاوره در این بسته آموزشی به صورت تلفنی، بصورت تکست و ویس در تلگرام و واتساپ به انتخاب شما ارائه می شود.

در صورتی که با نحوه انجام فصل چهارم پایان نامه آشنایی دارید و با نرم افزار آماری مورد نیاز خود نیز کار کرده اید، جهت رفع مشکل یا سوال بسته مشاوره شماره یک به شما پیشنهاد می گردد.

در صورتی که فصل چهارم پایان نامه و یا قسمت تحلیل آماری مقاله شما انجام شده است (توسط خودتان و یا پژوهشگر دیگر) و نیاز به توضیحات و برگزاری جلسه آموزشی دارید‌. این بسته می تواند برای شما مفید باشد (آموزش قبل از دفاع).
همچنین در صورتی که برای مشاوره نیاز به برگزاری جلسه آنلاین دارید این بسته مفید خواهد بود (مشاوره آماری در اسکایپ).
کلیه خدمات مشاوره ای بسته شماره دو در بستر اسکایپ و به صورت آنلاین انجام می شود.

همچنین کوکرانا به برخی سوالات پر تکرار دانشجویان پاسخ داده است که به شرح زیر است :

به طور خلاصه اگر بگویم روایی به معنی درست بودن، صحیح بودن و روا بودن ابزار (پرسشنامه) مورد استفاده است. برای بررسی روایی روش های مختلفی وجود دارد که متداول ترین آن روایی صوری است. روایی صوری یعنی ابزار (پرسشنامه) توسط اساتید و کسانی که در زمینه آن موضوع پرسشنامه خبره هستن و تجربه علمی و پژوهشی دارند مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. بدین مفهوم که اشخاص پرسشنامه را مطالعه کرده و اگر ایرادی مشاهده نمودند آن را ذکر کرده و در جهت بهتر شدن ابزار تحقیق پیشنهاداتی ارائه می دهند. این پیشنهادات می تواند مانند اضافه یا حذف کردن سوال، بیان جمله بندی مناسب و غیره باشد. به این بررسی صوری، روش روایی صوری گفته می شود.

آلفای کرونباخ اغلب برای پژوهش هایی که از ابزار پرسشنامه استفاده می کنند به کار می رود. این آزمون برای بررسی سازگاری درونی یا پایایی سوالات و ابعاد پرسشنامه استفاده می شود. که بر اساس پراکندگی سوالات یا همان گویه های پرسشنامه بدست می آید.

متداول ترین روش برای سنحش پایایی پرسشنامه استفاده از آزمون آلفای کرونباخ است که اگر مقدار بدست آمده برای این آزمون بیشتر از 0.7 باشد نشان دهنده این است که پرسشنامه از پایایی خوبی برخوردار است. فرض کنید نیاز باشد برای تحقیقتان 300 عدد پرسشنامه پخش کنید. اگر بعد از پخش این 300 عدد پرسشنامه با استفاده از آلفای کرونباخ متوجه شوید که پرسشنامه پایایی قابل قبولی ندارد نتایج تحقیقتان اعتبار لازم را ندارد و از لحاظ مالی و زمانی دچار زیان می شوید.

معمولا قبل از این که از تمام نمونه آماری، پرسشنامه جمع آوری شود، 20 الی 30 پرسشنامه به عنوان پایلوت پخش شده و نتایج پایایی بررسی می شود. اگر پرسشنامه دارای پایایی مناسبی بود بقیه نمونه آماری تکمیل می شود. در غیر این صورت با اصلاح پرسشنامه، این مشکل برطرف شده و از بقیه نمونه، پرسشنامه جمع آوری می گردد.

برای مثال فرض کنید شما از یک پرسشنامه ای استفاده می کنید که دارای 3 بعد 6 سوالی می باشد (یعنی مجموعا 18 سوال یا گویه). باید برای هر بعد به صورت مجزا آلفای کرونباخ رو محاسبه کنید. که متوجه شوید 6 سوالی که داخل یک بعد هستند با هم همگن هستند یا خیر. اگر هر کدامشان نامناسب بود، اون رو از پرسشنامه حذف کنید.

گاهی اوقات در داده هایمان افرادی وجود دارند که به سوال مورد نظرمان پاسخ نداده اند. بنابراین فیلد مربوط به آن خالی گذاشته می شود. در این صورت اگر بخواهیم فقط از بین کسانی که به سوال مورد نظر پاسخ داده باشند درصد بگیریم، باید از درصد معتبر استفاده نماییم. برای مثال در جدول زیر از 64 نفری که در پر کردن پرسشنامه شرکت داشتند دو نفر تحصیلاتشان را مشخص نکرده اند. اگر بخواهیم از بین 62 نفر باقی مانده تعیین کنیم چه تعداد دارای مدرک فوق لیسانس و بالاتر هستند باید از درصد معتبر 21 درصد استفاده نماییم.

مفهوم درصد تجمعی و درصد معتبر با مثال

همچنین با توجه به جدول فوق اگر بخواهیم درصدی از افراد نمونه که تحصیلات لیسانس و فوق دیپلم و کمتر دارند را ببینیم باید از ستون درصد تجمعی 79 درصد را مشاهده کنیم. درصد تجمعی همانطور که از اسمش پیداست برای بیان میزان درصد فراوانی دو یا چند سطح از یک متغیر کاربرد دارد.

مشاوره آماری رایگان پایان نامه مدیریت. میانه یکی از شاخص‌های آماری است که معمولاً در آمار توصیفی در سطوح مقدماتی به همراه مُد (نما) و میانگین مورد استفاده قرار می‌گیرد. میانه عدد وسط مجموعه‌ای از اعداد مرتب شده بر اساس مقدار آن هاست. برای مثال اگر میانه قد 200 نفر از دانشجویان یک دانشگاه برابر 177 باشد، بدین مفهوم است که قد نیمی از این دانشجویان کمتر از 177 می‌باشد. اگر میانه اهرم مالی 142 شرکت بورسی برابر 0/4 باشد بدین مفهوم است که اهرم مالی نیمی از این شرکت‌ها کمتر از 0/4 می‌باشد.

برای یافتن میانه یک مجموعه از اعداد، آنها را به ترتیب مقدار سورت (مرتب) می‌کنیم و سپس عددی که در وسط آن‌ها قرار دارد را پیدا می‌کنیم. برای مثال برای داده های زیر میانه پیدا می‌کنیم

{77, 100, 140, 170, 186, 60, 47}

برای یافتن میانه، ابتدا اعداد را به ترتیب مقدار مرتب می‌کنیم :

{47, 60, 77, 100, 140, 170, 186}

عدد میانی در این مجموعه، 100 است. پس میانه برابر است با 100

انحراف معیار شاخصی است که چگونگی پراکندگی داده های حاصل از یک سنجش در اطراف میانگین در جمعیت مورد مطالعه یا افراد شرکت کننده را نشان می دهد و واحد آن با واحد داده مورد سنجش یکسان است. انحراف معیار از دو واژه تشکیل یافته است.

جزء اول یعنی انحراف به میزان دوری هر عضو یک مجموعه داده از مقدار میانگین گفته می‌شود. واژه معیار نیز به معنی استاندارد بودن این مقدار است. هر چه انحراف معیار مجموعه‌ای از داده‌ها عدد پایین‌تری باشد، نشانه آن است که داده‌ها به میانگین نزدیک هستند و پراکندگی اندکی دارند.

در صورتی که انحراف معیار عدد بزرگی باشد، نشان می‌دهد که پراکندگی داده‌ها زیاد است. پس انحراف معیار، عددی برای نشان دادن میزان پراکندگی اعضای یک مجموعه از داده‌ها است. انحراف معیار نشان می‌دهد به‌طور میانگین داده‌ها چه مقدار از میانگین، فاصله دارند. برای مثال اگر روی یک شیشه مواد غذایی را نگاه کنید؛ به طور متوسط مشخص شده است که به چه میزان از وزن نوشته شده اختلاف وجود دارد.

مفهوم چولگی

چولگی : میزان عدم تقارن افقی نسبت به منحنی توزیع نرمال استاندارد را چولگی (Skewness) می‌نامند و به صورت کسری است که صورت آن اختلاف میانگین با نما و مخرج آن انحراف استاندارد است. در نتیجه این معیار به صورت بدون واحد یا درصدی بیان می‌شود. مقدار مثبت نشانگر چولگی به راست و مقدار منفی نشانگر چولگی به چپ است.

مقدار صفر نشانگر وجود تقارن افقی در داده‌ها است. در این حالت نما، میانه و میانگین بر یکدیگر منطبق خواهند شد. به طور خلاصه انحراف به چپ و یا راست منحنی توزیع داده ها، نسبت به توزیع نرمال استاندارد را چولگی می گویند.

مفهوم کشیدگی

کشیدگی : میزان عدم تقارن عمودی نسبت به منحنی توزیع نرمال استاندارد، برجستگی یا کشیدگی (Kurtosis) نامیده می‌شود و مرتبط با کسری است که صورت آن توان چهارم میانگین اختلاف داده‌ها نسبت به میانگین و مخرج آن توان چهارم انحراف معیار است. برای محاسبه معیار برجستگی این کسر را از عدد 3 که میزان برجستگی برای منحنی نرمال استاندارد است کم می‌کنیم. اگر این تفاضل منفی باشد عدم تقارن به صورت پخی برای داده‌ها در نظر گرفته می‌شود.

در صورتی که معیار برجستگی مثبت باشد، نشانگر وجود عدم تقارن به صورت برجستگی نسبت به منحنی نرمال استاندارد خواهد بود. به طور خلاصه یه انحراف به بالا و یا پایین منحنی توزیع داده های متغیر مورد نظر، نسبت به منحنی توزیع نرمال استاندارد کشیدگی یا برجستگی می گویند.

آماره آزمون به معنی فرمول آزمون مورد بررسی است. آزمون مورد نظر می تواند آزمون F (فیشر)، آزمون تی، آزمون کای دو و یا هر آزمون دیگر باشد. به وسیله آماره آزمون و درجه آزادی بدست آمده می توان سطح معنی داری را از جداول توزیع آماری به صورت دستی استخراج کرد که این کار را خود نرم افزار با انجام محاسبات انجام می دهد.

سطح معنی داری بدست آمده برای مقایسه با میزان خطای قابل قبول کاربرد دارد. در واقع خطای آزمون حداکثر خطایی است که اگر فرضیه صفر را به غلط رد کنیم دچار می شویم و سطح معنی داری، خطای واقعی است که با رد کردن به غلط فرض صفر دچار می شویم. پس اگر خطای واقعی بیشتر از حداکثر خطا باشد فرضیه صفر را رد نمی کنیم و آن را می پذیریم.

فرض کنید جامعه آماری داریم که میانگین در این جامعه مجهول است و قصد داریم این میانگین را برآورد کنیم، یک نمونه به حجم 3 از این جامعه استخراج می نماییم و مثلا میانگین نمونه ای برابر با 10 بدست آمد (می دانیم که میانگین نمونه ای (میانگین حسابی) برآورد نا اریب برای میانگین جامعه است البته در صورتی که میانگین جامعه وجود داشته باشد، که ما اینجا فرض می کنیم میانگین جامعه وجود دارد و متناهی نیز می باشد)، واضح است که باید مجموع 3 نمونه برابر 30 باشد.

حال فرض کنید دو نمونه به حجم 3 که می توانستیم از جامعه استخراج کنیم مثلا (11،12،7) و (14،6،11) باشد اکنون که ما میانگین را برآورد کرده ایم و 10 است (در واقع مجموع 3 عدد می بایست 30 باشد)، اگر دو نمونه اول انتخاب شوند مثلا 11 و 12 برای اینکه مجموع سه عدد برابر 30 باشد نمونه سوم دیگر نمی تواند به طور مستقل از دو نمونه دیگر انتخاب شود. برای اینکه مجموع برابر 30 باشد نمونه سوم باید 7 باشد (یک محدودیت !) و به این خاطر است که در این مثال فرضی ما نمونه به حجم 3 بود که میانگین را برآورد کردیم درجه آزادی برابر 2 است. درجه آزادی برابر است با حجم کل نمونه منهای تعداد پارامتر هایی که برآورد می شود.

روش اول

در این روش اگر نتایج آزمون کولموگروف اسمیرنوف نشان داد که توزیع داده های ما نرمال نیست. برای ادامه کار از روش های آماری استفاده کنیم که نیازی به پیش فرض نرمال بودن داده ها نداشته باشد (روش های ناپارامتری).

روش دوم

همچنین در این شرایط رویکرد معمول و جامع تری نیز وجود دارد که آن استفاده از قضیه حد مرکزی است. قضیه حد مرکزی بیان می کند که اگر تعداد نمونه مورد نظر ما به اندازه کافی بزرگ باشد (تعداد نمونه بیشتر از 30 باشد). می توان از آزمون های پارامتری استفاده کرد. در این شرایط اصلا نیازی به آزمون نرمال بودن داده ها نیست. دلیل این که در اکثر مقالات داخلی و خارجی نیز قبل از انجام آزمون های آماری مورد نظرشان صحبتی از آزمون نرمالیتی نمی شود همین امر است.

در واقع ما برای محکم کاری برای دیتاهای بزرگ آزمون نرمالیتی را انجام می دهیم. اگر شرایط آزمون به گونه ای بود که نشان داد داده ها از توزیع نرمال پیروی می کنند؛ که از نرمال بودن داده ها اطمینان بیشتری حاصل می کنیم و در غیر این صورت با احتیاط بیشتری عمل می کنیم. برای مطالعه بیشتر این مقاله را مطالعه بفرمایید.

لینک دانلود مقاله

البته قضیه حد مرکزی بیان می کند که در صورت افزایش حجم نمونه توزیع میانگین نمونه ای به سمت توزیع نرمال میل می کند نه توزیع خود داده ها. برای مثال داده از توزیع دوجمله ای که صفر و یک هستند اگر بسیار بزرگ باشد نیز از توزیع دوجمله ای پیروی می کند نه توزیع نرمال ! مفهوم قضیه حد مرکزی را با مثال از طریق این لینک مطالعه بفرمایید.

مشاوره آماری رایگان پایان نامه به طور خلاصه اگر بگویم روش های ناپارامتری در مقابل روش های پارامتری و زمانی که توزیع داده های متغیر مورد نظر ما مشخص نباشد (نرمال نباشد) استفاده می شود. نرم افزارهای AMOS و Lisrel از روش پارامتری و نرم افزار SmartPLS از روش ناپارامتری برای برازش مدل معادلات ساختاری استفاده می کنند. در ادامه برخی روش های ناپارامتری در مقابل روش های ناپارامتری در نرم افزار SPSS معرفی می شوند.

آزمون های پارامتری

■ مقایسه میانگین یک جامعه با عدد ثابت
■ One – Sample T test تی تک نمونه ای

■ مقایسه میانگین دو جامعه وابسته
■ Paired – Sample T test تی زوجی

■ مقایسه میانگین دو جامعه مستقل
■ Independent – Sample T test تی مستقل

■ مقایسه میانگین چند جامعه مستقل
■ One – Way ANOVA آنالیز واریانس

■ مقایسه میانگین چند جامعه وابسته
■ Repeated Measure طرح اندازه های مکرر

آزمون های ناپارامتری

■ مقایسه میانه یک جامعه با عدد ثابت
■ Wilcoxon Test – Sign test

■ مقایسه میانه دو جامعه وابسته
■ Wilcoxon Test – Sign test

■ مقایسه میانه دو جامعه مستقل
■ Mann – whitney U Test

■ مقایسه میانه چند جامعه مستقل
■ Kruskal – Wallis Test

■ مقایسه میانه چند جامعه وابسته
■ Friedman Test

2022-06-05T08:34:22+00:00

77 دیدگاه

 1. مسعود علی مردی ژوئن 7, 2019 در 8:34 ب.ظ - پاسخ

  عرض سلام، از طریق کادر ارسال نظرات می تونید مشاوره آماری دریافت نمایید.

 2. ازیتا اکتبر 30, 2019 در 4:05 ق.ظ - پاسخ

  سلام. وقت بخیر، ممنون از مطالب مفیدتون،، یه سوال داشتم، برای سنجش ارتباط بین دو متغیر(ارتباط سلامت اجتماعی با اختلال شناختی) چه ازمونی باید استفاده شود؟

  • مسعود علی مردی اکتبر 31, 2019 در 6:24 ق.ظ - پاسخ

   سلام در صورت نرمال بودن داده ها و یا بزرگ بودن حجم نمونه از ضریب همبستگی پیرسون، درصورت عدم نرمال بودن و کم بودن حجم نمونه از ضریب همبستگی اسپیرمن استفاده کنید.

 3. علی نوامبر 23, 2019 در 9:27 ق.ظ - پاسخ

  سلام، برای تحلیل آماری با استفاده از رگرسیون چندمتغیره و تحلیل مسیر که انجام دادم آن متغیر مستقلی که می خواستم بیشترین تاثیر را بر متغیر وابسته داشته باشد که در نتیجه حائز بیشترین تاثیر نشد. حالا میخواهم بپرسم آیا با داده سازی می توان این متغیر را دارای رتبه بالا آورد و چطور باید داده سازی کرد. تشکر

  • مسعود علی مردی آوریل 19, 2021 در 9:50 ب.ظ - پاسخ

   سلام جهت پاسخگویی در این خصوص به واتساپ یا تلگرام شماره ۰۹۱۲۰۴۴۶۸۲۴ پیام دهید.

 4. ناشناس دسامبر 5, 2019 در 3:02 ب.ظ - پاسخ

  بسیار عالی

 5. محمدی ژانویه 5, 2020 در 4:44 ق.ظ - پاسخ

  با سلام و وقت بخیر
  من یک سری داده دارم که باید وارد spss کنم ولی وقتی متغیرها رو تعریف میکنم و بعد وارد صفحه ورود دیتا می شوم به جای همه داده ها علامت سوال می باشد و نمیتوانم داده وارد کنم یعنی هر عددی که می گذارم دوباره تبدیل به همان علامت سوال می شود لطفا من رو راهنمایی کنید با تشکر

  • مسعود علی مردی آوریل 19, 2021 در 9:54 ب.ظ - پاسخ

   سلام این اشکال می تواند با تغییر نوع متغیر از عددی به رشته ای و یا بالعکس حل شود.
   همچنین این کار را بر روی سیستم دیگری نیز امتحان کنید. در صورت حل مشکل از نسخه‌های جدید SPSS استفاده کنید.

 6. ترنم می 11, 2020 در 10:42 ق.ظ - پاسخ

  سلام من در مورد روش خط پایه چند گانه و روش معناداری بالینی سوال دارم میتونم بپرسم ؟

 7. زهرا می 20, 2020 در 6:21 ق.ظ - پاسخ

  سلام تحقیق من از نوع آزمایشی هست و حالا که داده ها رو میخوام وارد نرم افزار کنم نمیدونم چون دو تا پرسشنامه دارم باید چجوری وارد نرم افزار کنم، یعنی هر دو رو پشت سر هم بنویسم یا دو تا فایل جدا باید باشه؟؟

  • مسعود علی مردی می 21, 2020 در 5:45 ب.ظ - پاسخ

   سلام بایستی در یک فایل ابتدا سوالات پرسشنامه اول را پشت سر هم وارد کنید، پس از اتمام سوالات پرسشنامه اول پرسشنامه دوم را در ادامه همان سوالات وارد کنید.
   برای پرسشنامه اول از نام گذاری s1,s2,… و برای پرسشنامه دوم از نام گذاری q1,q2,… استفاده کنید.

 8. یلدا ژوئن 1, 2020 در 4:45 ب.ظ - پاسخ

  سلام خسته نباشید اگر در مقایسه میانگین های چند جامعه نرمال مستقل فرض نرمال بودن و برابری واریانس ها رد شوند دراینصورت این آزمون چجوری انجام می شود ؟
  به عنوان مثال در فایل داده های computer games

  • مسعود علی مردی ژوئن 14, 2020 در 6:19 ب.ظ - پاسخ

   سلام برای مقایسه میانه چند جامعه مستقل زمانی که شرایط آزمون پارامتری برقرار نباشد. از آزمون ناپارامتری کراسکال والیس میتونید استفاده کنید.

 9. شهرزاد ژوئن 16, 2020 در 3:10 ق.ظ - پاسخ

  سلام ببخشید کسی هست آنلاین سوال آمار حل کنه؟

  • مسعود علی مردی ژوئن 18, 2020 در 7:01 ق.ظ - پاسخ

   سلام بله از طریق راه های ارتباطی موسسه اقدام بفرمایید. در خدمتتون هستیم.

   • Saba نوامبر 12, 2020 در 11:19 ق.ظ - پاسخ

    سلام، نحوه رسم بایپلات مولفه ها

    • مسعود علی مردی نوامبر 16, 2020 در 10:56 ق.ظ - پاسخ

     سلام به زودی این مبحث در پست تحلیل عاملی اکتشافی اضافه خواهد شد.

 10. شهرزاد ژوئن 16, 2020 در 3:10 ق.ظ - پاسخ

  البته هزینه هم درنظر گرفته شود

 11. زهرا جولای 25, 2020 در 2:58 ب.ظ - پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  میخوام بدونم داده هام نرمال هستند یا خیر باید از چه آزمونی استفاده کنم ؟اصلا نیاز به آزمون هست یا نرمال فرض شوند؟
  نمونه 260 نفر و پرسشنامه طیف لیکرت

  • مسعود علی مردی جولای 25, 2020 در 3:35 ب.ظ - پاسخ

   سلام؛ از آزمون شاپیرو ویلک یا کولموگروف اسمیرنوف می تونید استفاده کنید. برای چه آزمونی می خواهید از پیش فرض نرمال بودن استفاده کنید؟ رگرسیون؟ همبستگی؟ آزمون های تی؟

 12. کیا آگوست 14, 2020 در 4:15 ق.ظ - پاسخ

  باسلا م لطفا در مورد کواریانس چند متغیره وپیش فرضها شم مطلب بزارید ممنون

  • مسعود علی مردی آگوست 28, 2020 در 9:36 ب.ظ - پاسخ

   سلام بله حتما به زودی آموزش تحلیل کوواریانس چند متغیره هم داخل سایت قرار می گیرد.

 13. یلدا سپتامبر 15, 2020 در 4:29 ب.ظ - پاسخ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید یه سوالی داشتم شما درمورد اریبی دیفرانسیل differential bias
  مطلبی دارید ؟

 14. صالح سپتامبر 26, 2020 در 7:06 ب.ظ - پاسخ

  سلام. یک سوال دارم. از شرایط انجام منکوای دوطرفه نداشتن همبستگی بین متغیرهای وابسته است یا نداشتن همبستگی زیاد بین متغیرهای وابسته؟

  • مسعود علی مردی اکتبر 6, 2020 در 3:17 ب.ظ - پاسخ

   عرض سلام و احترام؛
   هر دو چیزی که در طبیعت یافت می شود چه کم و چه زیاد با همدیگر در ارتباط هستند و با هم همبستگی دارند.
   منظور نداشتن همبستگی زیاد یعنی بیشتر از 0.8 هست.

 15. آرش اکتبر 1, 2020 در 3:11 ب.ظ - پاسخ

  سلام وقت به خیر یه سوالی داشتم
   دستور زیر در مورد ANOVA یک طرفه با اثرات ثابت در برنامه R خطا میده نمیدونم کدوم قسمتش اشکال داره امکان داره راهنماییم کنید؟
  library (ILS)
  data  (Glucose )
  Glucose2 <-subset ( Glucose,Material =="A")
  lab.aov( Glucose2,random =TRUE, level =0.95)
  با تشکر

  • آرش پروری اکتبر 7, 2020 در 3:33 ب.ظ - پاسخ

   :با سلام؛ از دستور زیر استفاده کنید
   library (ILS)/data (Glucose )/Glucose2 <-subset ( Glucose,Material =="A")/Glucose.qcdata <- lab.qcdata(Glucose2)/lab.aov(Glucose.qcdata,level = 0.95, plot = TRUE)

 16. یلدا اکتبر 3, 2020 در 1:45 ب.ظ - پاسخ

  سلام وقت به خیر یه سوالی داشتم دستور زیر در مورد ANOVA یک طرفه با اثرات ثابت در برنامه R خطا میده نمیدونم کدوم قسمتش اشکال داره امکان داره راهنماییم کنید؟ library (ILS) data (Glucose ) Glucose2 <-subset ( Glucose,Material =="A") lab.aov( Glucose2,random =TRUE, level =0.95)
  من بررسی کردم در دستور آخر پارامتر تصادفی وجود ندارد ولی پارامتر پلات هم قرار دادم باز هم جواب نداد
  با تشکر

  • آرش پروری اکتبر 7, 2020 در 3:34 ب.ظ - پاسخ

   :با سلام؛ از دستور زیر استفاده کنید
   (library (ILS)/data (Glucose )/Glucose2 <-subset ( Glucose,Material =="A")/Glucose.qcdata <- lab.qcdata(Glucose2)/lab.aov(Glucose.qcdata,level = 0.95, plot = TRUE)

 17. یلدا اکتبر 8, 2020 در 9:51 ق.ظ - پاسخ

  سلام
  خیلی ممنون

 18. نیما اکتبر 9, 2020 در 9:39 ق.ظ - پاسخ

  سلام
  ببخشید این نمودار رو با چه دستوری میشه نوشت؟ https://uupload.ir/files/1osl_gg.jpg

 19. محسن اکتبر 13, 2020 در 1:51 ب.ظ - پاسخ

  سلام
  برای دستور ()calcCUSUM سه تا خروجی در R بدست می آید:
  $nPos, $nNeg, $ncusum
  چجوری باید تفسیر کنیم و خطی بودن مدل را ارزیابی کنیم؟

 20. dehnad اکتبر 17, 2020 در 7:04 ق.ظ - پاسخ

  با سلام و وقت بخیر
  خواستم در تحلیل اماری روابط متغیرها ( که البته با اسمارت pls انجام شده بدانم که: 

  1.  وقتی که متغیر مستقل (مثلا سازگار شغلی) بر متغیر وابسته ( مثلا فلات شغلی، به شکل یک سازه کلی بدون لحاظ ابعادش) تاثیر منفی دارد، آیا لزوما بر هر یک از مولفه های این متغیر وابسته ( فلات شغلی) ؛(فلات ساختاری و فلات محتوای شغلی) هم تاثیر منفی اعمال می شود؟ مثلا اینکه ممکن است بر یکی از مولفه های فلات شغلی هیچ گونه تاثیر معناداری نداشته باشد؟

  2. و یا بالعکس:
  اگر یک متغیر مستقل مثلا (سازگاری شغلی) بر متغیر وابسته دیگری ( مثلا :تناسب فرد با شغل) تاثیر مثبت دارد، آیا بر هر یک از مولفه های ان متغیر وابسته ( مولفه های متغیر تناسب فرد با شغل- تطابق نیاز با عرضه و تطابق توانایی با عرضه )هم همین تاثیر مثبت اعمال می شود؟ مثلا ممکن است بر یکی از مولفه ها، تاثیر معنادار نباشد؟
  با سپاس

  • مسعود علی مردی اکتبر 18, 2020 در 9:17 ب.ظ - پاسخ

   عرض سلام و احترام؛
   جواب سوال یک : لزوما متغیر مستقل بر همه ابعاد متغیر وابسته تاثیر ندارد. بله ممکن است بر یکی از مولفه های متغیر وابسته هیچ تاثیری نداشته باشد. بایستی جداگانه برای هر مولفه این تاثیر سنجیده شود.
   جواب سوال دو : عینا مانند جواب سوال یک می باشد. حتی ممکن است متغیر مستقل بر متغیر وابسته تاثیر منفی داشته باشد اما بر یکی از مولفه های متغیر وابسته تاثیر مثبت داشته باشد (خیلی کم پیش میاد و بیشتر در حالتی که مولفه مورد نظر معنای منفی داشته باشد.).

 21. سایه اکتبر 26, 2020 در 1:52 ب.ظ - پاسخ

  سلام وقت تون بخیر. یک سوال داشتم از حضورتون، در پژوهش من سه متغیر وابسته و یک متغیر مستقل وجود دارد که ارتباط هر یک از متغیرهای وابسته رو با متغیر مستقل به صورت دو به دو باید بررسی کنم. متغیرهای وابسته توزیع نرمال ندارند و با روش لگاریتم هم نرمال نشدند. آزمون کولموگروف اسمیرنوف برای متغیر مستقل برابر با 0/04 هست و با استفاده از روش جذر گرفتن متغیر مستقل نرمال میشه. حالا سوال من این هستش که چون متغیرهای وابسته نرمال نیستند من باید از روش ضریب همبستگی اسپیرمن استفاده کنم برای بررسی همبستگی. در این حالت آیا لازم هست متغیر مستقل رو جذر بگیرم تا نرمال بشه یا به همین صورت بذارم بمونه؟ چون در نهایت به خاطر متغیرهای وابسته باید از اسپیرمن استفاده کنم یک طرف معادله در هر صورت غیرنرمال هست. در چنین شرایطی نمی دونم اینجا لازم هست که متغیر مستقل رو جذرگیری و به صورت نرمال دربیارم و بعد اسپیرمن استفاده کنم یا نیاز به این کار نیست و با همین شرایط از ضریب اسپیرمن استفاده کنم.
  نمونه ی آماری من 100 نفری هستش. متغیر مستقل رشد حرکتی هست که از طریق برگزاری آزمون ورزشی از دانش آموزان داده ها رو جمع آوری کردم. و داده های مربوط به سه متغیر وابسته رو با استفاده از پرسشنامه جمع آوری کردم.
  لطف می کنید پاسخ بدید. اگر لازم هست که از بسته های مشاوره تلفنی استفاده کنم لطفا بفرمایید.

  • مسعود علی مردی اکتبر 27, 2020 در 7:04 ق.ظ - پاسخ

   عرض سلام و احترام؛
   در ابتدا معمولا برای انتخاب نوع آزمون آماری از لحاظ پارامتری (توزیع داده ها مشخص و نرمال باشد) و یا ناپارامتری (توزیع داده ها نامشخص یا غیر نرمال باشد.) از آزمون کولموگروف یا شاپیروویلک استفاده می کنیم. اگر دیتاها بر اساس نتایج آزمون، نرمال شدند از روش های پارامتری استفاده می کنیم (مانند ضریب همبستگی پیرسون برای بررسی رابطه دو به دوی متغیرها).
   در صورتی که نتایج آزمون نشان داد دیتاها نرمال نیستند. سعی بر این داریم که با روش های معمول توزیع دیتاها را نرمال کنیم (روش تبدیل یکی از این روش ها است). در صورتی که متغیرها با زدن تبدیل نرمال شدند در ادامه با استفاده از متغیرهای تبدیل شده آزمون آماری ناپارامتری را انجام می دهیم.
   در صورتی که دیتاها با روش های معمول نرمال نشد، سراغ روش های ناپارامتری می رویم (مانند ضریب همبستگی اسپیرمن برای بررسی رابطه دو به دوی متغیرها) “با متغیرهای اصلی و نه با متغیرهای تبدیل یافته”.

   • سایه اکتبر 27, 2020 در 8:13 ق.ظ - پاسخ

    سپاس از توجه تون و وقتی که گذاشتین.

 22. سارا نوامبر 3, 2020 در 2:49 ب.ظ - پاسخ

  سلام
  وقتتون بخیر
  در آزمون Independent sample T test برای متغیر جنسیت مقدار آمار Tدو تا از عامل ها از شش عامل منفی درآمده است و فقط sig این دو عامل کمتر و برابر 0.05 به دست آمده است این یعنی این عامل ها بین دو گروه تفاوت معنادار دارند؟ مقدار منفی به چه معناست؟ البته مقدار میانگین این دو عامل بالاتر از حد وسط است.
  ممنون

  • مسعود علی مردی نوامبر 3, 2020 در 6:10 ب.ظ - پاسخ

   سلام وقتی مقدار آماره تی منفی می شود که میانگین گروه اول از گروه دوم کمتر باشد. اگر مردها گروه اول باشند به این معنا هست که میانگین متغیر مورد نظر برای زن ها از مردها به طور معنی داری بیشتر است (در صورتی که سطح معنی داری کمتر از پنج صدم شود.).

 23. سارا نوامبر 3, 2020 در 6:49 ب.ظ - پاسخ

  خیلی ممنون

 24. سارا نوامبر 9, 2020 در 7:29 ب.ظ - پاسخ

  سلام
  وقتتون بخیر
  چرا شاخصی که در تحلیل عامل اکتشافی بالاترین نمره را در عامل گرفته، مقدار میانگین آن از شاخصهای دیگر در آن عامل کمتر شده است؟
  با تشکر

  • مسعود علی مردی نوامبر 16, 2020 در 11:04 ق.ظ - پاسخ

   عرض سلام و احترام؛
   بار عاملی با میانگین پاسخ دو مفهوم کاملا جداگانه هستند و نباید با هم مقایسه شود.

 25. saba نوامبر 12, 2020 در 7:07 ب.ظ - پاسخ

  سلام ، طریقه رسم بایپلات PCA…

 26. سلن نوامبر 15, 2020 در 4:13 ب.ظ - پاسخ

  سلام. خسته نباشین.
  ببخشید برای متغیرهایی که از طریق پرسشنامه داده ها رو جمع آوری می کنیم، مثل متغیر منبع کنترل یا عزت نفس، که در نهایت نمراتی که فرد از سوالات مختلف به دست آورده باهم جمع میشن و یک نمره ی نهایی به دست میاد؛ برای بررسی نرمال بودن داده ها میشه نمرات نهایی کسب شده رو با آزمون کولموگروف اسمیرنوف مورد بررسی قرار داد؟ همچنین پرسشنامه های طیف لیکرت چه نوع متغیری هستند رتبه ای یا کمی؟ برای آمار توصیفی متغیرهایی که از طریق پرسشنامه ها بررسی میشوند، نمودار هیستوگرام بهتر هست یا میله ای؟ لطف می کنید پاسخ بدین. خیلی ممنون.

  • مسعود علی مردی نوامبر 16, 2020 در 10:31 ق.ظ - پاسخ

   عرض سلام و احترام؛
   داده های مربوط به سوالات پرسشنامه که پاسخ لیکرت دارند (خیلی کم تا خیلی زیاد) یا (کاملا مخالفم تا کاملا موافقم) کیفی و از نوع رتبه ای هستند.
   جمع یا میانگین نمرات هر فرد به سوالات پرسشنامه که نمرات شاخص های پرسشنامه را تعیین می کنند از نوع کمی هستند.
   در نهایت آزمون کولموگروف و نمودار هیستوگرام مخصوص داده های کمی هستند و برای داده های کیفی کاربرد ندارند.
   نمودار میله ای هم مربوط به داده های کیفی هست.

 27. بهار نوامبر 17, 2020 در 10:22 ق.ظ - پاسخ

  سلام خسته نباشید
  اگر در خروجی ضرایب رگرسیون، طبق مقدار پی فرض صفر برای بتا صفر رد نشود ولی برای بتا یک رد شود ، در اینجا مدل رگرسیون مناسب هست؟

  • مسعود علی مردی نوامبر 19, 2020 در 8:30 ق.ظ - پاسخ

   عرض سلام و احترام؛
   برای مناسب بودن مدل رگرسیونی از جدول آنووا استفاده می کنیم، اگر فرض صفر آزمون نیکویی برازش آنووا رد شود مدل رگرسیونی مناسب است (حداقل یکی از ضرایب رگرسیونی معنی دار است).

 28. سانیا نوامبر 18, 2020 در 7:14 ق.ظ - پاسخ

  سلام ببخشید آماره آزمون خطی بودن مدل مثلا 8 را چطور باید با جدول نرمال یا کای دو مقایسه کنیم؟

  • مسعود علی مردی نوامبر 19, 2020 در 8:26 ق.ظ - پاسخ

   سلام برای مقایسه بایستی مقدار آماره آزمون و درجه آزادی را داشته باشید تا بتوانید مقدار معنی داری را بدست آورید. بهتر است از نرم افزار R برای این کار استفاده کنید.

   • سانیا نوامبر 19, 2020 در 10:22 ق.ظ - پاسخ

    مرسی از راهنمائی تون
    ولی من درجه آزادی رو ندارم باید چکار کنم؟
    این مقدار آماره آزمون خطی بودن (max.cusum) رو از طریق دستور calcCUSUM بدست آوردم.

    • مسعود علی مردی نوامبر 19, 2020 در 12:03 ب.ظ - پاسخ

     برای بدست آوردن سطح معنی داری وجود درجه آزادی لازم هست. اگر توزیع نرمال و یا کای دو باشد با این مقدار آماره آزمون (8) به احتمال خیلی زیاد سطح معنی داری کمتر از 5 صدم خواهد بود.

 29. محمد دسامبر 5, 2020 در 9:58 ب.ظ - پاسخ

  سلام. وقت بخیر
  من یه تحقیق پیش ازمون پس ازمون دارم. برای به دست اوردن الفای کرونباخ پرسشنامه ها از سوالات کدوم پرسشنامه استفاده کنم ؟ پیش ازمون یا پس ازمون ؟ گروه کنترل یا ازمایش ؟

  • مسعود علی مردی دسامبر 9, 2020 در 6:45 ق.ظ - پاسخ

   عرض سلام و احترام؛
   برای گرفتن آلفای کرونباخ فرقی نمیکنه. همچنین میشه از مجموعشون هم استفاده کرد. یعنی مجموع گروه کنترل و آزمایش در هر مرحله پیش آزمون و پس آزمون به صورت جداگانه. البته برای پایایی میشه از روش تست-ری تست هم استفاده کرد.

 30. حدادی دسامبر 30, 2020 در 3:53 ب.ظ - پاسخ

  سلام من جامعه آماری پایان نامه ام 490 نفر است که از این تعداد 265 نفر در ستاد و 225 نفر در شعبات بانک کار میکنند، برای بخش ستاد روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شد ولی برای بخش شعب که شامل 30 شعبه در شهر تهران است روش خوشه ای باید به کار برده شود یا طبقه ای؟ استاد راهنما گفتند خوشه ای بر حسب مناطق جغرافیایی باشد ولی یک از یک مشاور آماری پرسیدم گفتند طبقه ای، در ضمن تعداد نمونه 215 برآورد شده است.

  • مسعود علی مردی دسامبر 31, 2020 در 7:20 ق.ظ - پاسخ

   سلام نمونه گیری شما از نوع خوشه ای باید باشد.
   یکی از ویژگی های نمونه گیری طبقه ای این است که اعضای هر طبقه دارای ویژگی خاص مربوط به خود باشند. یعنی داخل طبقات همگنی وجود داشته باشد. برای مثال سطح تحصیلات می تواند به عنوان طبقه مورد نظر باشد.
   (افراد دارای تحصیلات مختلف ویژگی های خاص خودشان را دارند).
   اما در شعب بانک به این صورت نیست.
   اصولا نمونه گیری خوشه ای برای وقتی استفاده می شود که بین خوشه ها همگنی وجود داشته باشد نه داخل خوشه ها که کارکنان شعب بانک دارای این ویژگی هستند.

 31. سحر حسینی دسامبر 31, 2020 در 4:34 ب.ظ - پاسخ

  سلام بنده برای پایان نامم بسته شماره 3 را تهیه کردم بسیار عالی بود. تشکر میکنم از جناب علی مردی بابت راهنمایی های خوبشون. خیلی با حوصله و با دانش بودند.

 32. حدادی ژانویه 7, 2021 در 3:43 ب.ظ - پاسخ

  سلام ضریب استاندارد بین متغیر وابسته و مستقل 0.492 – به دست آمده، این چگونه باید تفسیر شود؟ علامت منفی نشانه چیست و عدد به دست آمده برای متغیر وابسته ومستقل نشانه چیست؟ آیا این عدد بازه خاصی برای شدت و ضعف دارد؟ به طور کلی ضریب استاندارد در رد یا تایید فرضیه تاثیر دارد یا تی ولیو؟ ممنون میشم توضیح واضحی ارائه کنید.

  • مسعود علی مردی ژانویه 7, 2021 در 5:10 ب.ظ - پاسخ

   عرض سلام و ادب؛
   ضریب رگرسیونی استاندارد شده میزان تاثیر متغیر مستقل بر متغیر وابسته را نشان می دهد. که می تواند بین منفی یک و مثبت یک در نوسان باشد. هر چه به یک نزدیک تر باشد نشان دهنده تاثیر قوی و مستقیم است.
   هر چه به منفی یک نزدیک تر باشد نشان دهنده تاثیر قوی و غیر مستقیم است. هر چه به صفر نزدیک تر باشد نشان دهنده تاثیر ضعیف است.
   علامت منفی ضریب رگرسیونی نشان دهنده تاثیر منفی یا غیر مستقیم است. برای مثال تاثیر ورزش کردن بر روی چربی خون یک تاثیر منفی است. یعنی ورزش کردن باعث کاهش چربی خون می شود.
   برای ضرایب رگرسیونی نزدیک به صفر انتظار داریم مقدار آماره تی یا همان تی ولیو نیز مقدار کمی بدست آید.
   به طور کلی مقدار آماره تی با ضریب رگرسیونی رابطه مستقیمی دارد.

 33. نریمان ژانویه 11, 2021 در 1:18 ب.ظ - پاسخ

  با سلام، در نمونه گیری خوشه ای به عنوان مثال 10 خوشه داریم باید چند خوشه را انتخاب کنیم و از تمام اعضای آن نمونه گیری کنیم یا میتوان تمام خوشه ها را در نمونه گیری دخیل کرد؟ مثلا از خوشه اول 5 عضو از خوشه دوم 3 عضو و از خوشه سوم 8 عضو و الی آخر، اصولا اگر رو نمونه گیری خوشه ای باشد و اعضای تمام خوشه هایی که داریم را با روش تصادفی ساده انتخاب و پرسشنامه در بین آنها پخش کنیم شیوه اشتباه است یا درست؟

 34. نریمان ژانویه 14, 2021 در 12:42 ب.ظ - پاسخ

  با سلام در نمونه گیری خوشه ای باید ازهر خوشه تعدادی انتخاب کنیم یا چند خوشه را انتخاب کنیم و از تمام اعضای آن نمونه گیری کنیم؟ آیا اگر از هر خوشه تعدادی انتخاب کنیم وبین آنها پرسشنامه پخش کنیم در روش خوشه ای این اشتباه است؟

 35. آمنه ژانویه 27, 2021 در 6:08 ب.ظ - پاسخ

  سلام، پرسشنامه ی پژوهشِ من دو ستون جوابدهی دارد.یعنی در سمت راست پرسشنامه وضعیت موجود متغییر های مورد نظر رو میپرسم ودر سمت چپ پرسشنامه وضعیت مطلوب متغییرها را میپرسم.که هردو ستون بر اساس مقیاس 5 درجه ای لیکرت تنظیم شده. برای ورود داده ها به spss باید دوتا فایل spss جداگانه درست کنم؟ یا یک فایل spss که وضعیت موجود ومطلوب را پشت سرهم وارد کنم؟ اگر حالت دیگه ای برای ورود داده ها هست ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر

  • مسعود علی مردی فوریه 6, 2021 در 7:17 ب.ظ - پاسخ

   سلام چون در نهایت میخواهید وضعیت موجود و مطلوب را با هم مقایسه کنید باید در یک فایل SPSS باشد.
   سوالات وضعیت موجود را با حرف M و سوالات وضعیت مطلوب را با حرف t نام گذاری و در یک فایل SPSS در ستون های مختلف وارد کنید.
   توجه داشته باشید که هر سطر داده شما مربوط به یک شخص باشد.

 36. کردستان فوریه 11, 2021 در 6:03 ب.ظ - پاسخ

  سلام
  ممنون از کارها و زحمت هایتان خیلی خوب هست
  سوالی داشتم لطفا اگر می توانید راهنمایی کنید ؟
  راه حل برای اینکه در تحلیل عامل اکتشافی اکثر سوالات روی یک عامل بار عاملی نداشته باشند چیست ؟ یا بهتره بگویم که دلیلش چیست :
  دوم اینکه اگر دترمینان صفر باشد چگونه می توان آن را رفع کرد ؟

 37. سارا مارس 13, 2021 در 1:58 ب.ظ - پاسخ

  سلام
  وقتتون بخیر
  رابطه بین دو متغیر در خروجی ایموس direct/ indirect/standardized total effect
  اگر standardized direct effect معنی دار باشد و standardized indirect effectمعنی دار نباشد و standardized total effect معنی دار باشه این روابط را چگونه میتوان تفسیر کرد؟
  ممنون

 38. هانیه می 3, 2021 در 6:02 ق.ظ - پاسخ

  سلام مشکلات پرداخت و از کجا پیگیری کنم
  پرسشنامه پرداخت کردم نمیتونم دانلود کنم و ایمیلم نکردید

  • مسعود علی مردی می 7, 2021 در 7:04 ق.ظ - پاسخ

   سلام لطفا از طریق تلگرام یا واتساپ پیان بگذارید براتون ارسال میشه

 39. ساناز می 7, 2021 در 12:24 ب.ظ - پاسخ

  با سلام . ضمن تشکر از مطالب عالی و اموزش های عالی و مفیدتان
  ببخشید پرسشنامه ای طراحی کرده ام که 6عامل دارد ، 5 عامل بر اساس نظریه ست و یک عامل جدید کشف شده هست و قرار هست همه در یک پرسشنامه واحد قرار گیرند . یعنی یک عامل باید با SPSS تحلیل اکتشافی شود .
  برای فاکتور انالیز تحلیلی در برنامه AMOSE ایا باید شش عامل را مدل رسم کنم یا فقط 5 موردی که نیاز به تحلیل تاییدی دارد؟
  چون قرار هست همه در یک پرسشنامه واحد قرار بگیرن . پیشاپیش ممنونم از راهنمایی شما

 40. مونا می 22, 2021 در 10:52 ق.ظ - پاسخ

  با سلام
  وقت بخیر. من در حال نگارش فصل چهارم پایان نامه هستم. سه فرضیه من همبستگی هست و یک فرضیه تحلیل مسیر. در یکی از فرضیات همسبستگی، رابطه یک متغیر با خرده مقیاس های متغیر دیگر، مثبت و معنادار می شود در حالی که در تحلیل مسیر، متغیر مورد نظر تنها با یک خرده مقیاس رابطه مثبت و معناداری دارد. با یک خرده مقیاس دیگر نیز رابطه منفی و معنادار دارد و با دو خرده مقیاس دیگر نیز رابطه ای ندارد. جهت رفع این ناهماهنگی، راه حلی وجود دارد؟ چون استاد مشاورم گفتند نباید این ناهماهنگی وجود داشته باشد. با تشکر

 41. مهدی ژوئن 6, 2021 در 5:19 ق.ظ - پاسخ

  با سلام. در بررسی نقش بازاریابی دیجیتال بر رضایتمندی مشتری، پرسشنامه بازاریابی دیجیتال شامل 5 زیر مقیاس که هر یک شامل چند سوال هست و به صورت فرضیه فرعی مطرح شده اند، به عنوان مثال میزان استفاده از ابزارهای آنلاین بر رضایتمندی مشتری. این زیر مقیاس ها به عنوان چه متغیری و نوع مدلسازی و تحلیلشون به چه صورت در نظر گرفته میشن؟

 42. احمدی آگوست 21, 2021 در 2:12 ب.ظ - پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  آیا برای سوال پرسیدن در واتساپ باید هزینه ای پرداخت بشه ؟ یا رایگان هستش ؟

  • مسعود علی مردی آگوست 31, 2021 در 10:14 ق.ظ - پاسخ

   عرض سلام و احترام خدمت شما پژوهشگر گرامی خیر نیاز نیست هزینه ای پرداخت بشه. در خدمت هستم 🌹

 43. محمدی سپتامبر 14, 2021 در 9:32 ق.ظ - پاسخ

  با سلام و وقت بخیر
  برای مقایسه یک پرسشنامه بله خیر در دو گروه مستقل چه ازمون آماری باید به کار برد؟ آیا تی مستقل می شود یا خیر؟ گفته شده نمره zشان مقایسه می شود چگونه انجام می‌شود؟

  • مسعود علی مردی اکتبر 25, 2021 در 10:03 ق.ظ - پاسخ

   عرض سلام و احترام؛
   در صورت نرمال بودن داده های کامپیوت شده، می توانید نمره کل پرسشنامه یا (میانگین سوالات پرسشنامه) را با آزمون تی و در غیر این صورت با آزمون من ویتنی مقایسه کنید.

 44. جمال رئیسی اکتبر 5, 2021 در 1:53 ب.ظ - پاسخ

  سلام. من جمال رئیسی ام. چند دقیقه قبل مبلغ 5 هزار تومن برای دریافت فایل پرسشنامه عملکرد شغلی هرسی و گلد اسمیت پرداخت کردم، ولی هیج خبری از متن درخواستی نشد.

دیدگاه خود را بنویسید

عنوان

رفتن به بالا