موضوعات داغ

آموزش نرم افزار SmartPLS (مطالب تکمیلی)

(The last word) SmartPLS Training

نکات برگزیده مطلب

 • رسم و آزمون متغیر میانجی در اسمارت پی ال اس
 • نحوه رسم متغیر تعدیلی در نرم افزار SmartPLS
 • رسم مدل تحلیل عاملی مرتبه دوم
 • بررسی خطاهای (Error) رایج
 • نحوه مرتب سازی مدل و تغییر فونت
 • نحوه تغییر رنگ مدل در SmartPLS

مقدمه

همانطوری که می دانید موسسه آماری کوکرانا نرم افزار SmartPLS را برای اولین بار در ایران به صورت ویدیویی و متنی به صورت کاملا رایگان برای پژوهشگران و دانشجویان محترم آموزش داده است. در پست های قبلی به بررسی نحوه ورود داده، برآورد مدل و معیارهای نیکویی برازش و همچنین زمان استفاده از نرم افزار SmartPLS و تفاوت آن با سایر نرم افزارهای معادلات ساختاری شرح داده شد (دلیل استفاده از نرم افزار SmartPLS). در این پست قصد داریم به بررسی مطالب تکمیلی و ذکر نشده در رابطه با این نرم افزار بپردازیم. امیدواریم که مورد توجه شما علاقه مندان قرار گیرد.

آموزش بهبود شاخص های روایی و پایایی

زمان : 35 دقیقه
حجم فایل : 100 مگابایت
دریافت فایل کامل

رسم و آزمون متغیر میانجی در اسمارت پی ال اس

به طور خلاصه متغیر میانجی متغیری است که از متغیر مستقل به آن فلش رسم شده و از آن متغیر به متغیر وابسته فلش وارد می شود. رسم متغیر میانجی در نرم افزار SmartPLS تنظیمات خاصی ندارد. فقط کافیست مدل خود را همانطور که آموزش داده شد در نرم افزار رسم کرده و آن را اجرا کنید (آموزش نحوه ورود دیتا به نرم افزار و رسم مدل). در شکل زیر ساده ترین نوع ممکن یک مدل با متغیر میانجی رسم شده است که در آن متغیر توانمند سازی در رابطه میان ارزیابی عملکرد و عملکرد سازمان نقش میانجی را ایفا می کند (در صورت معنادار بودن ضرایب رگرسیونی).

مدل با یک متغیر میانجی

مدل ساده با یک متغیر میانجی

پس از رسم مدل همانطوری که قبل تر آموزش داده شد (آموزش اجرا و برآورد پارامترها در SmartPLS) مدل را از طریق منوی Calculate قسمت بوت استرپینگ اجرا کرده تا پنجره زیر باز شود. پس از تعیین مسیرهای (A) و (B) از طریق آزمون سوبل به بررسی نقش میانجی متغیر توانمندسازی پرداخته می شود (آموزش آزمون سوبل و اجرای آنلاین). همانطوری که نشان داده شده، با کادر قرمز رنگ ورودی های مورد نیاز برای انجام آزمون سوبل مشخص شده است.

جدول ضرایب رگرسیونی در smartPLS

بررسی کامنت های شما

علیرضا : سلام بر جناب علی مردی. سوالم این هست که آیا با PLS میشه مدلی با ۲ متغیر میانجی طراحی کرد و وضعیت میانجی گری ۲ متغیر میانجی رو سنجید ؟ آیا ضرایب در خروجی نرم افزار برای هر متغیر میانجی بصورت مجزا گزارش میشه ؟ برای پاسخ به سوال در شکل زیر مدلی را معرفی می نماییم که در آن دو متغیر میانجی وجود دارد. قصد داریم که تمام حالات ممکن برای نقش میانجی آن ها را بررسی نماییم.

مدل (1) با چند متغیر میانجی

نقش میانجی رضایت شغلی در رابطه میان بازاریابی داخلی و رضایت مشتری

مدل (2) با چند متغیر میانجی

نقش میانجی رضایت شغلی در رابطه میان بازاریابی داخلی و کیفیت خدمات

مدل (3) با چند متغیر میانجی

نقش میانجی کیفیت خدمات در رابطه میان بازاریابی داخلی و رضایت مشتری

مدل (4) با چند متغیر میانجی

نقش میانجی کیفیت خدمات در رابطه میان رضایت شغلی و رضایت مشتری

بنابراین بر اساس نقش های میانجی متغیرهای کیفیت خدمات و رضایت شغلی می توان چهار فرضیه زیر را مطرح کرد و بر اساس آزمون سوبل هر کدام را جداگانه بر اساس ضرایب و پارامترهای برآورد شده آزمون نمود.

1- بازاریابی داخلي از طريق متغير ميانجي رضايت شغلي بر رضايت مشتري تاثير دارد.

2- بازاریابی داخلي از طريق متغير ميانجي كيفيت خدمات بر رضايت مشتري تاثير دارد.

3- بازاريابي داخلي از طريق متغير ميانجي رضايت شغلي بر كيفيت خدمات تاثير دارد.

4- رضایت شغلي از طريق متغير ميانجي كيفيت خدمات بر رضايت مشتري تاثير دارد.

نحوه رسم متغیر تعدیلی در نرم افزار SmartPLS

معمولا به این صورت است که برای نشان دادن متغیر تعدیل گر در مدل، از متغیر تعدیل گر فلشی به سمت وسط فلشی که قرار هست آن رابطه را تعدیل کند کشیده می شود. مدل زیر را ملاحظه بفرمایید؛ برای آن که نشان دهیم متغیر تعهد کارکنان زنجیره تامین در رابطه میان رهبری مبادله ای و عملکرد زنجیره تامین و همچنین در رابطه میان رهبری تحول آفرین و عملکرد زنجیره تامین نقش تعدیلی دارد، در مدل مفهومی فلش ها را به صورت زیر رسم می کنیم.

مدل با متغیر تعدیل گر

در صورتی که همانطوری که آموزش داده شد (ویدیو آموزشی رسم و اجرای مدل دارای متغیر تعدیلگر) در نرم افزار اسمارت PLS برای رسم متغیر تعدیل گر تنظیمات خاصی وجود دارد و شکل ظاهری مدلی که رسم می کنیم با شکل فوق متفاوت خواهد بود. برای رسم مدل دارای متغیر تعدیل گر ابتدا مانند شکل زیر مدل را در نرم افزار رسم می نماییم.

طریقه رسم متغیر تعدیلی در اسمارت پی ال اس

مدل معادلات ساختاری دارای متغیر تعدیلی

پس از رسم مدل از طریق انتخاب گزینه Moderating effect در کادر بالای نرم افزار و انتخاب متغیر وابسته پنجره زیر باز می شود. در منوی کشویی Moderator Variable متغیر تعهد کارکنان زنجیره تامین را که متغیر تعدیلگر ما هست انتخاب و در منوی کشویی Independent Variable متغیر رهبری تحول آفرین را که یکی از متغیرهای مستقل هست را انتخاب می نماییم. پس از انجام این مراحل بر روی گزینه OK کلیک کرده و مجدد همین کار را برای مستقل دیگر یعنی متغیر رهبری مبادله ای نیز انجام می دهیم.

تنظیمات رسم متغیر تعدیلگر

پس از اجرای این تنظیمات بایستی به مدلی مانند شکل زیر دست یابید که در آن از تمامی متغیرها به متغیر وابسته فلش وارد شده است. همانطوری که مشخص است دو متغیر سبز رنگ به مدل اضافه می شود که در واقع ضرب متغیرهای مستقل در متغیر تعدیلی می باشد. شکل زیر نشان دهنده مدل پس از تعریف متغیرهای تعدیلی و تغییر نام آن ها می باشد. در مرحله بعد همانطوری که قبل تر آموزش داده شده مدل اجرا و پارامترها برآورد می شوند.

نمونه مدل دارای متغیر تعدیلی در SmartPLS

مدل رسم شده با متغیر تعدیل گر

بنابراین بر اساس نقش تعدیلی متغیر تعهد کارکنان عملکرد زنجیره می توان دو فرضیه زیر را مطرح کرد و بر اساس آزمون مدل هر کدام را جداگانه بر اساس ضرایب و پارامترهای برآورد شده آزمون نمود.

1-رهبری تحول آفرین با نقش تعدیلی تعهد کارکنان بر عملکرد زنجیره تامین تاثیر دارد.

2-رهبری مبادله ای با نقش تعدیلی تعهد کارکنان بر عملکرد زنجیره تامین تاثیر دارد.

نحوه رسم مدل تحلیل عاملی مرتبه دوم در SmartPLS

در برخی موارد متغیری در پژوهش داریم که خود از چند زیر مقیاس تشکیل شده است و قصد داریم این متغیر را در نرم افزار رسم کنیم. برای جا افتادن مطلب فرض می کنیم متغیری تحت عنوان مدیریت ریسک داریم که از سه زیر مقیاس امنیت اطلاعات (دارای سه گویه)، تعمیر و نگهداری (دارای سه گویه) و نیروی انسانی (دارای چهار گویه) تشکیل شده است و هدفمان این است که تاثیر متغیر ایمنی آموزش را بر متغیر مدیریت ریسک بررسی کنیم. بنابراین طبق آنچه که آموزش داده شد مدل را به شکل زیر رسم می نماییم.

مدل تحلیل عاملی مرتبه دوم

همانطور که ملاحظه می فرمایید متغیر مدیریت ریسک هنوز به رنگ قرمز می باشد و مدل قابل اجرا نیست. برای رفع این مشکل و تعریف متغیر مدیریت ریسک، تمام گویه های مربوطه (گویه های 1 تا 10) را مجددا برای متغیر مدیریت ریسک تعریف می نماییم.

مدل مرتبه دوم

حال بر روی متغیر مدیریت ریسک راست کلیک کرده و گزینه Hide indicators of selected costructs را انتخاب می نماییم. در نهایت مدل به شکل زیر در می آید و قابل اجرا است.

حل مشکل قرمز بودن متغیرها در SmartPLS

رسم فلش دو طرفه یا کوواریانس (Covariance) در نرم افزار SmartPLS

امکان رسم فلش دوطرفه یا فلشی که نشان دهنده ارتباط بین متغیرها می باشد در اسمارت PLS وجود ندارد. در واقع نرم افزار SmartPLS قابلیت اجرای مدل های غیر بازگشتی را ندارد که این یکی از نقاط ضعف این نرم افزار می باشد. در صورتی که این ویژگی در نرم افزارهای کوواریانس محور Amos و Lisrel وجود دارد.

بررسی خطاهای (Error) رایج هنگام کار با نرم افزار SmartPLS

این قسمت به زودی تکمیل خواهد شد.

نحوه گرفتن فایل بکاپ از پروژه انجام شده در SmartPLS

در نرم افزار اسمارت پی ال اس این قابلیت وجود دارد که از پروژه انجام شده همراه با داده ها اکسپورت یا بکاپ گرفته و خیلی راحت پروژه را بر روی کامپیوتر دیگری اجرا کنید. برای اینکار پروژه ای را که قصد دارید اکسپورت کنید را از کادر Project Explorer انتخاب کنید. سپس، بر روی پروژه انتخاب شده کلیک راست کنید. در منوی باز شده گزینه Export Project را انتخاب کنید.

نحوه بکاپ گیری در SmartPLS

حال به شما امکان می دهد پوشه ای را در سیستم خود برای ذخیره فایل بکاپ پروژه انتخاب کنید. همچنین می توانید نام فایل بکاپ پروژه را انتخاب کنید. در نتیجه، SmartPLS یک فایل zip از پروژه شما، در پوشه انتخاب شده ذخیره می کند.

نحوه مرتب سازی مدل و تغییر فونت با استفاده از ابزارهای SmartPLS

در نرم افزار معادلات ساختاری اسمارت پی ال اس (SmartPLS) ابزارهایی برای مرتب سازی مدل وجود دارد که از این نظر این نرم افزار را نسبت به نرم افزارهای اموس (Amos) و لیزرل (Lisrel) متمایز می نماید. اگر نرم افزار اسمارت PLS نسخه 3 را باز کنید سمت راست پنجره، کادر زیر نمایش داده می شود.

جدول ضرایب رگرسیونی در smartPLS

نحوه تغییر رنگ مدل در SmartPLS

همچنین این امکان جالب در نرم افزار SmartPLS وجود دارد که رنگ پیکان ها، متغیرهای پنهان و آشکار و همچنین حاشیه های آن را تغییر داده شده و به رنگ دلخواه درآیند. گوشه بالا سمت راست پنجره اصلی نرم افزار این قابلیت قرار داده شده است :

ابزار تغییر رنگ مدل

امیدوار هستیم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت وجود هرگونه سوال می توانید از طریق کادر زیر نظرات و سوالات خود را مطرح نمایید.

امتیاز ۴.۴۶ از ۵ – ۳ رای
spinner در حال ثبت رای
برچسب ها

مسعود علی مردی

بیش از 6 ساله که تحلیل گر آماری هستم. جای خالی یک مرجع تخصصی آماری را به شدت حس می کردم و تصمیم گرفتم مرجعی کامل برای هموطنان عزیزم ایجاد کنم.

‫24 نظرها

 1. سلام، واقعاً خسته نباشید و دستتون درد نکنه . سوال من اینه که آیا برای دیتای پانل میشه از smart pls استفاده کرد و اگه میشه چطوری دیتا رو وارد کنیم و چگونه مدلمون رو رسم کنیم

 2. با سلام و خسته نیاشید. آیا می توان با استفاده از pls مدل اکشتافی کشید. وقتی سوالات را وارد spss کردیم و تحلیل عاملی رو آن انجام داده ایم . چهار الگوی ذهنی به وجود آمده . در داده های اکتشافی الگوهای ذهنی رو چگونه با مدل pls نشان بدیم… ممنون میشم راهنمایی کنید….

 3. سلام
  یک متغیر وابسته و یک متغیر مستقل و یک متغیر میانجی دارم.
  میخوام فقط فرضیه های تحقیق را با pls انجام بدم. بقیه موارد را با spss انجام دادم.
  به چه صورت ؟
  راهنمایی لطفا

 4. باسلام و احترام
  آیا مدل سه بعدی را در اسمارت پی ال می شود ران کرد؟
  یا اینکه باید با کامپویت کردن یک بعد آن را کاهش دهیم؟

 5. سلام و عرض ادب
  متغیر کنترلی را چگونه در pls مدلسازی کنم؟

  پیشاپیش از راهنماییتان سپاسگزارم

 6. با سلام. ممنون از مطالب مفیدتون.
  مدل رو رسم میکنم ولی متغیرها در خروجی نرم افزار در اکسل جابجا میشن. رسم مدل رو طبق مراحلی که شما فرمودید انجام دادم. ولی کلا متغیرهای پنهان و آشکار جابجا میشن.چکار کنم که همگی به ترتیب بیاد.

  1. سلام منظورتون دقیقا متوجه منظورتون نشدم.
   اگر منظورتون اینه که در قسمت indicators ترتیب عوض می شود. به این دلیل است که بر اساس حروف الفبا نوشته می شود.

 7. سلام
  نرم افزار پی ال اس 3 نسخه 30 روزه با لایسنس ثبت کردم ولی قسمت ورود داده غیر فعال است. دلیلش رومیفرمایید

  1. سلام احتمالا از نسخه دانشجویی استفاده می کنید که برای دیتای زیر 100 تا کار می کند.
   چون برای نسخه 30 روزه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 8. باسلام بنده نمیتونم خروجی بگیرم مشکل کجاست بعد رسم نمودار خروجی گرفته نمیشه

  1. سلام توضیحات بیشتری ارائه بدهید. مدلتان به چه صورت است ؟
   این شماره تماس بنده است از طریق واتساپ و یا تلگرام در خدمت خواهم بود
   09120446824

  1. سلام بستگی دارد.
   اگر از سوالات پرسشنامه به عنوان متغیرهای آشکار استفاده می کنید خیر لازم نیست.
   مواقعی پیش می آید به دلیل پیچیده بودن مدل یا دلایل دیگر از خود شاخص ها به عنوان متغیرهای آشکار استفاده می شود.
   در این صورت لازم است.

 9. با سلام و احترام خدمت استاد ارجمند آقای علی مرادی
  آموزش های شما بسیار عالی بود. خیلی استفاده کردم. سلامتی، سعادت و موفقیت برای شما آرزومندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا